İstanbul Samatya Hastanesi'nde artık SMS ile randevu alınabiliyor. (Zaman)

Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde poliklinik randevuları artık cep telefonlarından kısa mesajla (SMS) alınabiliyor.

Turkcell tarafından desteklenen sistem sayesinde hastaların randevu için saatlerce kuyrukta beklemesine gerek kalmayacak. Öte yandan hastalar, SMS'in yanında 0 212 459 32 32 No'lu telefonu arayarak da randevu alabilecek.

SMS ile randevu sisteminden yararlanmak isteyen hastaların Turkcell hatlı telefonlarından tek bir mesaj atması yeterli. Cep telefonuyla randevu almak için önce hizmete alınacak polikliniğin kodu yazılacak. Samatya Merkez Polikliniği kodu 3411, Osmaniye Polikliniği de 3412. Daha sonra bir boşluk bırakılıp TC kimlik numarası girilecek ve yine bir boşluk bırakılarak muayene için istenen branş yazılacak. "3411 01234567890 DAHİLİYE" örneğinde olduğu gibi hazırlanan mesaj 3443 No'lu hatta gönderilecek. Birkaç dakika içinde hastaneden randevu günü ve saatini içeren mesaj cevabı gelecek. Sistem, faturalı hatlar için 2 kısa mesaj, kontörlü hatlar için ise 4 kontör üzerinden ücretlendirilecek.

SMS'le randevu sistemi yaklaşık 2 hafta önce başlatıldı. Hastane yönetimi uygulamayı halka tanıtmak için el broşürleri ve ilanlar hazırlayarak hastalara dağıtıyor. Hastanede günde yaklaşık 4 bin kişiye poliklinik hizmeti sunuluyor. Şimdiden bunun 3 bin 500'ünü telefon ve SMS ile randevu alan hastalar oluşturmaya başladı.

Yeni uygulamayla ilgili bilgi veren İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Özgür Yiğit, sistemin oturmasıyla birlikte artık randevu sorununun büyük oranda çözüleceğini söyledi. SMS'in yanında telefon edilerek de randevu alınabileceğini dile getiren Yiğit, "Daha önce muayene olmak isteyen hastalar sabah erken saatte gelerek kuyruğa giriyordu. Artık isterse telefondan, isterse kısa mesajla bir gün öncesinden randevu alınabiliyor. Bu sayede hastalar tam randevu saatinde gelip vaktini boşa harcamıyor." dedi. Başhekim Yiğit, randevu almadan doğrudan gelen hastaları da geri çevirmediklerini kaydetti.

Necip ÇAKIR

Zaman Gazetesi